Výškovo nastaviteľné stoly, Aktuality

10 dôvodov, prečo si zadovážiť polohovací stôl

proc polohovaci stul2 - Delso - dětský, kancelářský a bytový nábytek

Elektrické výškovo nastaviteľné stoly sú na pracoviskách čím ďalej tým populárnejšie. Umožňujú totiž okamžitú zmenu polohy zo sedu do stoja a späť. Státím pri polohovacom stole môžete zmierniť bolesti chrbta, zvýšiť vašu sústredenosť a byť efektívnejší. Prednedávnom sme napísali niekoľko článkov o tom, aký dôležitý je polohovací stôl aj pri sedení. Teraz sa zameriame na dôvody, prečo je státie pri práci výhodné:

1) Podporuje zdravé svaly

Pokiaľ sa chrbtica a svaly pravidelne hýbu, zostávajú pružné. Naopak pri sedení je svalová aktivita na nohách nulová a po dlhšej dobe môže viesť k negatívnym následkom pre muskuloskeletálny systém. Preto je dôležité pravidelne meniť polohu sedenia a státia. Státie by v žiadnom prípade nemalo prevažovať. V ideálnom scenári by to malo vyzerať približne takto: 20 minút sedenia, 8 minút státia a 2 minúty preťahovania sa. Pre aktiváciu všetkých svalov je dobré stáť na podnožke Gymba, ktorá simuluje chôdzu a eliminuje státie na tvrdom povrchu.

2) Znižuje riziko ochorení srdca

Väčšina ľudí si myslí, že pravidelným cvičením po pracovnej dobe môže nahradiť celodenné sedenie. Nie je to však tak. Štúdie dokazujú, že fyzická aktivita na pracovisku je nevyhnutná, a že šport po pracovnej dobe vám to v dlhodobom časovom horizonte nevynahradí. Dlhodobé sedenie má totiž vplyv na kardiovaskulárny systém. Pri sedení sa znižuje hladina HDL (lipoproteíny s vysokou hustotou) a následne sa zvyšuje riziko srdcového infarktu. Striedaním sedenia a státia zaistíte telu dostatočný pohyb a zdravú hladinu HDL, ktorá pozitívne ovplyvní vaše zdravie.

3) Chráni chrbticu, členky aj kolená

Striedaním pozícií sedenia a státia sú vaše členky, kolená aj chrbtica viac chránené. Tým, že meníte ich polohu, zapájate rôzne svaly. Akútne problémy s chrbtom a kĺbmi sa objavujú v stále nižšom veku, predchádzať im by mohla vyriešiť práca v stoji.

4) Podporuje až o 20 % viac duševnej aktivity

Počas pracovného dňa sa pravidelne vyskytujú situácie, v ktorých je potrebné rýchlo sa rozhodnúť. Myseľ by mala byť ideálne bdelá a sústredená, aby mohla rýchlo reagovať. Podľa odborníkov sa pri vstávaní zvyšuje mozgová aktivita človeka až o 20 %, čo má za následok výrazne rýchlejšie a kvalitnejšie rozhodovacie procesy, a to aj na konci dlhého pracovného dňa. 

5) Predchádza chronickým ochoreniam

Používanie výškovo nastaviteľných písacích stolov je prevenciou ako problémov s chrbtom, tak kardiovaskulárnych ochorení. Zároveň má vplyv na dlhodobé zdravie. Štúdie ukázali, že pravidelné dlhé sedenie obmedzuje schopnosť tela odbúravať glukózu pomocou inzulínu. Keď svaly nie sú pravidelne používané, svalové bunky sa stanú necitlivými na inzulín, čo má za následok menšie využitie cukru, a tým aj menej energie pre celý organizmus človeka. To môže byť  faktorom prispievajúcim k rozvoju ochorení ako je diabetes 2. typu. Pokiaľ budete pri práci striedať sedenie so státím, zvýšite produkciu energie a odbúravanie glukózy.

6) Chráni pred obezitou

Ľudské telo spotrebuje pri sedení len asi 1 kcal za minútu. Oproti tomu státie pri polohovacom stole na aktívnej podnožke Gymba spotrebuje minimálne trojnásobok kalórií v porovnaní so sedením.

7) Šetrí čas

Odhaduje sa, že výškovo nastaviteľné stoly zvyšujú efektivitu práce najmenej o 10 %. Skúste spočítať, koľko času je to za rok. Zároveň zoberte na vedomie počet absencií z dôvodu návštev lekára kvôli bolesti chrbta. To znamená, že investícia do polohovacieho stola je nielen investíciou do zdravia zamestnanca, ale aj do efektivity firmy. 

8) Šetrí peniaze

Tam, kde sa zamestnanci môžu plne sústrediť na prácu a nie sú rozptyľovaní únavou alebo bolesťou chrbta a šije, budú pracovať efektívnejšie. Z toho potom profitujú ako zamestnanci, tak firma. Podľa štúdie Fraunhoferova inštitútu v Stuttgarte, stratia nemecké firmy ročne až 35 miliónov eur z dôvodu absencií spôsobených problémami s chrbtom a zníženej produktivity. Investícia do výškovo nastaviteľných stolov preto dlhodobo šetrí peniaze.

9) Umožňuje kvalitnejšie diskusie

Štúdia behaviorálnych výskumníkov z University v Missouri ukazuje, že ľudia komunikujú lepšie, keď stoja. V stoji je hlas plnší, dynamickejší a tým aj presvedčivejší, čo výrazne zvyšuje výkon jednania alebo telefonovania. Do zasadacích miestností sa dajú použiť rokovacie výškovo nastaviteľné stoly, ktoré poskytujú miesto pre viac osôb. Tie tak zaistia, aj pri náročnejších a dlhších poradách, striedanie polôh sedenia a státia. 

10) Zvyšuje motiváciu

Pokiaľ sa zamestnanec cíti pohodlnejšie, zdravšie a lepšie, pokiaľ mu ide práca rýchlejšie a dosiahne to, čo si predsavzal, potom ho práca viac baví a motivuje k lepším výkonom. Čo vedie k väčšej spokojnosti a efektivite zamestnancov aj zamestnávateľov.