“Veľa ľudí si myslí, že polohovací stôl uľaví chrbtu len tým, že sa môžu k práci postaviť. Toto je ale iba 50 % jeho funkčnosti. Ďalších 50 % je v možnosti upravenia výšky pri práci v sede. Málo ľudí si to uvedomuje.” hovorí náš expert na ergonomický nábytok Michal Šnobl.
Akonáhle to ľudia vyskúšajú, už by pri normálnom kancelárskom stole pracovať nechceli, to máme dokázané a scenár je väčšinou takýto:
1/ Zákazník, ktorý predtým pracoval za bežným písacím stolom, bol so svojou prácou spokojný, nič mu nepripadalo divné.
2/ Potom mu prišiel do cesty polohovací stôl, či už z dôvodu bolesti chrbta, alebo preto, že chcel zmeniť stereotypné sedenie.
3/ Pri sedení si nastaví svoju optimálnu výšku tak, aby lakte prechádzali plynule z podrúčky stoličky na stôl, alebo aby lakte boli položené na stole tak, že ramená a šija sú voľne v prirodzenej polohe.
4/ A už nechce sedieť inak, pretože tým, ako si zvykne na ergonomickú výšku stola pochopí, že pri niekoľkohodinovom sedení je cítiť rozdiel aj pár milimetrov výšky stola.
“Pred dvoma rokmi som si od firmy DELSO zariadila domáce ergonomické pracovisko – výškovo nastaviteľný stôl, zdravotnú stoličku a držiak monitora, všetko mám nastavené na svoju výšku, pracujem prevažne v sede, niekedy aj 12 hodín denne, nepociťujem žiadne zdravotné komplikácie. Občas ale pracujem vo firemnej kancelárii, kde sedím pri bežnom kancelárskom stole bez ďalšieho ergonomického vybavenia – po 2 až 3 hodinách tam už nemôžem vydržať z dôvodu bolesti chrbta.” hovorí naša klientka Zuzana.
Aká je teda výška človeka, ktorému vyhovuje výška bežných kancelárskych stolov (teda 75 cm) a kto by sa mal poobzerať po polohovacom stole? “To sa nedá takto povedať, každé telo má individuálne proporcie a aj pri rovnakej výške dvoch ľudí môže mať jeden iný pomer dĺžky trupu a končatín a druhý to bude mať inak. Záleží na telesných proporciách a tiež na nastavení stoličky, ktorú musíme nastaviť ako prvú tak, aby kolená zvierali pravý uhol a chodidlá boli položené na zemi. Pokiaľ zoberieme ako príklad našu klientku Zuzanu, tá má pri svojej výške 164 cm stôl vo výške 65 cm, čo je o 10 cm nižšie, než bežný kancelársky stôl. Ale nemôžeme povedať, že všetci s výškou 164 cm budú mať stôl v tejto výške.” hovorí Michal Šnobl.
Polohovacie stoly sú dnes stále populárnejšie, ale taktiež cenovo dostupnejšie. Naše elektrické výškovo nastaviteľné stoly ponúkame od 366 EUR a ich výška sa dá nastaviť na milimeter presne. Hneď ako si na výškovo nastaviteľný stôl zvyknete, budete totiž chcieť
sedieť na milimeter presne. Ešte lacnejším variantom je kúpa iba výškovo nastaviteľného podnožia, ktoré namontujete na dosku vášho súčasného kancelárskeho stola.