Ergonomie

Prečo škodí dlhodobé sedenie na gymnastickej lopte?

sezeni na mici - Delso - dětský, kancelářský a bytový nábytek

Sedíte v kancelárii na gymnastickej lopte? Myslíte si, že sedíte zdravo? Naopak! Dlhodobé sedenie na gymnastickej lopte vášmu chrbtu škodí, a my Vám povieme prečo!

V dnešnej dobe je hitom sedenie na veľkej gymnastickej lopte alebo iných nestabilných pomôckach. Odvšadiaľ nás bombardujú slogany a reklamy, ako nás práve toto sedenie zbaví bolestí chrbta, napraví naše držanie tela, posilní náš hlboký stabilizační systém a ktovie čo ešte… Toto tvrdenie však zo strany ortopédov a fyzioterapeutov už dlhšiu dobu neplatí!

Prečo to tak je? Hovoríte si: Prečo chrbtu preventívne nedopriať celodenné „cvičenie“ v práci, keď to tak dobre funguje na rehabilitáciách u lekára?

Keď na lopte sedíte dlhšiu dobu, stabilizačné svaly – predovšetkým tie chrbtové – sú v neustálom napätí. Lopta nedisponuje opierkou chrbta, a aby sedenie na nej bolo vôbec únosné, skôr či neskôr zaujmete takú polohu, ktorá je viac-menej pohodlná – to znamená, že chrbtovému svalstvu uľavíte a chrbát sa tak zaguľatí (viď foto). Nedá sa teda povedať, že by to bolo v prospech zdravia chrbta, skôr naopak! Keď chcete zmenu a chrbtu dopriať trocha pohybu a na lopte sa začnete pohupovať hore a dole, je to paradoxne ešte horšie, pretože dôjde k jeho preťažovaniu. Navyše začnú pomerne dosť trpieť aj vnútorné orgány, ktoré sú stláčané nadol gravitáciou umocnenou hopsavým pohybom.

Úplne najhoršou kombináciou pre Váš chrbát je zlá veľkosť a nedostatočné nafúknutie lopty. Pokiaľ je lopta malá a nedofúknutá, nebudete sedieť na pevnom vrchole lopty, ale prepadnete sa do priehlbiny. Okrem preťaženia chrbtových svalov dochádza k uzatvoreniu krvného riečiska a lymfatického systému. To vedie k opuchom, tŕpnutiu nôh, celkovej únave a strate koncentrácie. Ak si totiž sadnete do priehlbiny, Váš chrbát sa čoskoro zaguľatí, zvesíte ramená a do pľúc sa dostáva menej vzduchu. To najhoršie, čo v tejto situácii môžete urobiť, je položiť si nohy do vyvýšenej polohy, napríklad na skrinku od stola či druhú stoličku. Seknutie v krížoch, zablokovanie alebo zápal Vás potom môžu prekvapiť veľmi rýchlo, nehovoriac o možnosti nepríjemného pádu.

Cvičiť alebo pracovať?
Balančné cvičenia patria k veľmi populárnym liečebným metódam, ktoré skutočne fungujú. Je ich možné využiť na liečenie drobných či závažnejších porúch vznikajúcich v dôsledku dlhodobého sedenia. Čo však platí pre krátkodobé sústredené cvičenie, nedá sa využiť „preventívne“ priamo počas sedavej činnosti dlhšej ako 5 minút. Konkrétne pri práci, ktorá vyžaduje sústredenie na splnenie určitej pracovnej povinnosti. Nedá sa totiž cvičiť a pracovať súčasne. Pre náš mozog sú to úplne opačné aktivity, ktoré sa navzájom vylučujú.

V práci radšej seďte na kvalitnej stoličke a loptu si nechajte v pohotovosti na krátke pretiahnutie sa. Vždy sa ale sústreďte iba na jednu z týchto činností. Jedine tak sa budete môcť zamerať na správne cvičenie na lopte, kde načerpáte nové sily na lepší pracovný výkon.

A čo stolička na pružinách? Nie je to skvelý nápad?! Za nás určite NIE!

Súčasne s trendom sedenia na gymnastickej lopte sa objavili stoličky, ktoré sú postavené na pružine. Tu je už síce veľká výhoda opretia si chrbta, avšak ako sa po dlhšej dobe ukázalo, ani táto cesta nie je tou ideálnou. Mnoho užívateľov po dlhšej dobe používania prejavilo rovnaké príznaky, ako v prípade gymnastickej lopty. Nadmerné kývanie a nestabilita preťaží svalstvo a telo po dlhšej dobe začne protestovať – je to rovnaké, ako keby ste boli 8 hodín v posilňovni a neustále posilňovali iba jednu časť tela.

Aký je teda záver?

Optimálnou cestou je stolička, ktorá padne priamo na mieru Vašej postave. Stolička by mala mať výškové a hĺbkové nastavenie sedáka, výškovo nastaviteľnú bedrovú opierku, tvarovanie zodpovedajúce vášmu typu tela, a nesmieme zabudnúť ani na podrúčky a podhlavník, ktoré uvoľnia vaše trapézové, šijové a krčné svalstvo.

Na základe 26 rokov skúseností našej firmy, ktorá sa špecializuje na sedenie detí a dospelých, odporúčame stoličku Therapia, ktorá sa ako jediná stolička na trhu vyrába priamo na Vašu postavu a taktiež ako jediná disponuje skutočnou lekárskou certifikáciou.