Ergonomie, Výškovo nastaviteľné stoly

Prečo je dobré meniť polohy pri práci na počítači?

Stul s podnozi DEF223 6 - Delso - dětský, kancelářský a bytový nábytek

Celodenné sedenie je v mnohých zamestnaniach spojených s prácou na počítači veľký problém. Ak k tomu ešte pripočítame sedenie mimo pracovnú dobu, nie je to pre organizmus človeka zdravé. Podľa odborných štúdií je sed najmenej prirodzená poloha ľudského tela. Preto odborníci odporúčajú: striedajte pri práci na počítači sedenie so státím!

Striedanie sedenia so státím je cestou ako predísť bolestiam chrbta a krčnej chrbtice, a to aj pri práci na počítači. Elektrický výškovo nastaviteľný stôl Vám s bolesťou chrbta pomôže, a my sme pre Vás spísali niekoľko dôvodov.

Správne nastavenie výšky stola pri práci v sede

Vedeli ste, že 90tim percentám populácie nevyhovuje štandardná výška kancelárskeho stola (t. j. 75 cm) pri práci v sede? Pre nižšie typy postáv je táto výška príliš vysoká, pre vyššie postavy zas nízka, nehľadiac na to, že niekto má proporčne dlhšie nohy, iný zas trup – nedá sa teda ani tabuľkovo povedať, aká výška stola je pre akú výšku postavy vhodná. Ideálne je teda nastaviť výšku stoličky a následne prispôsobiť výšku stola tak, aby nám ruky plynule prechádzali z podrúčky kancelárskej stoličky na pracovný stôl.

Príklad z praxe: Môžeme si ho ukázať na našej kolegyni, ktorá má výšku postavy 160 cm. Jej optimálna výška kancelárskeho stola je 63 cm, čo je o 12 cm menej než je štandardná výška stola. V prípade, že by si kolegyňa sadla ku klasickému kancelárskemu stolu, musí si zdvihnúť stoličku tak, aby sa výške stola „dorovnala“. V tomto prípade sa však dostanú päty/nohy do vzduchu, visia zo sedáka dole a dochádza k nepríjemnému otláčaniu stehien, čo spôsobuje nepríjemné neprekrvovanie končatín, tŕpnutie v končekoch prstov a opúchanie lýtok. To isté platí aj pre vyššie postavy, ktoré sa buď nad stolom hrbia, alebo naopak musia ísť so stoličkou dole, takže sa im uzatvára prietok krvi do dolných končatín.

Práca v stoji

Ani tá najlepšia stolička Vám s bolesťami chrbta nepomôže. Dôležitý je pohyb a striedanie polôh tela pri práci. Vďaka elektrickým výškovo nastaviteľným stolom môžeme stôl vysunúť až do výšky 130 cm, čo umožní pracovať v stoji aj tým najväčším dlháňom.

Striedanie polôh predchádza únave pri práci na počítači

V ideálnom prípade by ste mali aspoň 2x za hodinu vystriedať pozíciu sedenia a státia, a pri striedaní pozícií ešte zaradiť cviky na pretiahnutie sa. Scenár by mal vyzerať asi takto: 20 minút sedenia, 8 minút státia, 2 minúty preťahovania. Každý si ale samozrejme toto prispôsobí svojim potrebám a fyzickým možnostiam.

Vyššia efektivita a sústredenie pri práci

Je dokázané, že človek v stoji rieši veci rýchlejšie. Svaly, ktoré sa aktivujú počas státia, zlepšujú cirkuláciu krvi, a teda sa lepšie okysličuje mozog. Zároveň sa vám lepšie dýcha, pretože pri sedení je stláčaný hlavný dýchací sval (bránica). Pokiaľ budete správne dýchať, budete sa lepšie sústrediť. Výsledkom bude viac a zároveň rýchlejšie splnených úloh.

Aktívny postoj s podnožkou

Státie na jednom mieste a na tvrdom podklade dlhšiu dobu bude nepríjemná záťaž pre Vaše nohy a kolená. Odpradávna boli ľudia zvyknutí chodiť a behať.  Aby ste pri práci simulovali tento pohyb, odporúčame aktívnu podnožku Gymba, ktorá dotiahne Vašu prácu v stoji k absolútnej dokonalosti. Jedinečná fínska podnožka s priečnym výkyvom, nosnosťou 350 kg a zárukou 5 rokov vám bude simulovať pohyb pri chôdzi, aktivovať svaly v tele a pomáha tiež spaľovať kalórie.